A január, február minden évben az influenzajárvány ideje, egyik évben enyhébben üti fel a fejét, másik évben pedig mindenkit leterít, mint ahogy ebben az évben is. Nézd meg, hogyan tudsz ellene védekezni és segíteni a gyógyulásod, ha már elkaptad a betegséget.

B-vitaminok:

Mindenkinek a C-vitamin jut először eszébe, ha a betegségek elleni védelemről van szó viszont a B- vitaminokat keveset emlegetjük ebben a vonatkozásban, pedig megérdemelnék. A B5-vitamin (pantoténsav) például elengedhetetlen azon antitestek képződéséhez, amik kijelölik azokat a patogéneket, amelyeket aztán a szervezetünk megsemmisít és eltávolít. Nagyon jó forrása a gomba, avokádó, lencse és az édesburgonya. A B6-vitamin (piridoxin) támogatja az immunrendszer T-sejtjeit, hogy elpusztítsák a baktériumokat, vírusokat, egyéb fertőző sejteket és a daganatos sejteket. Megtalálható a spenótban, napraforgó magban, vajban és édesburgonyában.

Fokhagyma, gyömbér, zöldtea:

Mindegyik tartalmaz olyan anyagot, ami segíti az immunrendszer működését. A fokhagymában lévő allicin egy kénvegyület, amely gyulladáscsökkentő és antimikrobális hatású, így egy megfázás esetén, ha minden nap fogyasztod, akkor jelentősen megrövidítheti a betegséged hosszát. A zöld tea katekineket és egyéb fitonutrienseket tartalmaz, amelyek segítenek eltávolítani a vírusok, baktériumok lebontásából származó toxikus anyagokat a szervezetedből. A friss gyömbér pedig gyulladáscsökkentő hatású.

Ügyelj a gyomor-, bélrendszered egészségére:

Gyakran megfeledkezünk róla, viszont nem kellene, hiszen a bélrendszered szerves része az immunrendszerednek. Amennyiben egészséges emésztőrendszerrel indulsz neki a télnek az már fél sikert jelent. Ez a rendszer végül is egy gát a külvilágból a szervezetedbe jutó anyagok és a szervezeted között. Az egészséges bélrendszerben megtalálható baktériumok antimikrobális vegyületeket képeznek, amelyek például az influenza vírus ellen is küzdenek. Fogyassz változatosan és lehetőleg nyersen minél több feldolgozatlan élelmiszert, amelyek vízben nem oldódó rostban gazdagok, mint a zöldségek, gyümölcsök és a teljes gabonaipari termékeket, így egészségesen tarthatod emésztőtraktusuodat.

Bogyós gyümölcsök:

Áfonya, málna, eper, feketeszeder, ribizli, de általánosságban véve az összes bogyós gyümölcs különösen kedvező hatással van a szervezetedre és minél sötétebb a színe annál több értékes anyagot tartalmaz. Ezeknek a gyümölcsöknek a bőrében nagyon nagy mennyiségben találhatók antioxidánsok amelyek segítik csökkenteni a gyulladásos folyamatokat és elősegítik a máj detoxikációs folyamatait. Minden nap egy nagyobb maréknyi ezekből a gyümölcsökből segít távol tartani a betegségeket.

Cink- a szupererő megfázás esetén

A cink a legalapvetőbb ásványi anyag az immunrendszer általános erősítésére, segíti és erősíti az immunrendszer T-sejtjeit. Forrásai az olajos magvak, diófélék, csicseriborsó, szárazhüvelyesek, quinoa és a zöld leveles zöldségek.

A megelőzés a legjobb terápia:

Amennyiben változatosan, kiegyensúlyozottan táplálkozol és a rendszeresen étkezel akkor az segíti az immunrendszered megfelelő működését.  A napi 7-8 órás alvás illetve a rendszeres alvási ritmus is befolyásolja a védekezési készségedet a fertőzésekkel szemben.  A rendszeres testmozgás is segít, mivel emeli a testhőmérsékleted így elősegíti az enzimek fiziológiás hatását. Az érzelmi stressz csökkentése is elengedhetetlen az immunszuppresszió csökkentéséhez és erre tökéletesen megfelel a sportolás. A stressz, különösen a krónikus stressz növeli a kortizol szintet a szervezetben, amely pedig az immunrendszer lelassulását és a limfocita sejtek termelését gátolja. Amennyiben túl gyakran vagy betegek akkor érdemes átgondolnod, hogy mennyi stressz ér, hiszen ez a szervezeted szinte legnagyobb ellensége.