Az antioxidáns egy olyan kémiai vegyület, amely megvédi a sejteket a szabadgyökök hatásától. A szabadgyökök akkor keletkeznek, amikor a szervezeted lebontja a táplálékot illetve a környezetszennyezés és dohányzás miatt testedbe kerülő káros anyagokat. A szabadgyökök szerepet játszhatnak a szív- és érrendszeri, daganatos és más megbetegedések kialakulásában mivel sejtjeidet károsítják. Egyes alapanyagok szabadgyök fogó képességét az ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity) értékkel mérik, minél magasabb ez az érték annál több abban az ételben az antioxidáns.
Amennyiben azt gondolod, hogy az antioxidánsok táplálékkiegészítők és tabletták formájában a leghatásosabb a szervezetünk számára, ez nem így van, a legjobb forrás a táplálékunk, amelyből jobban is hasznosulnak ezek az anyagok. Már a zöldség- és gyümölcs fogyasztásod emelése segít az oxidatív stressz leküzdésében a bennük lévő fitokemikáliák által. Napi 3x kellene zöldséget és napi 3x kellene gyümölcsöt fogyasztanod. Sokkal előnyösebb, ha az egész ételcsoportot részesíted előnyben, mint csak kiragadsz egy-egy magas antioxidáns tartalmú zöldséget vagy gyümölcsöt, hiszen ebben az esetben is a legcélravezetőbb, ha kiegyensúlyozottan változatosan táplálkozol. Csupán attól, hogy elkezdesz nagy mennyiségben goji bogyót fogyasztani még nem leszel egészségesebb, ha a táplálkozásod többi részére viszont nem figyelsz. Mindig az a célravezető a táplálkozásodra, mint egy nagy egységre, rendszerre gondolni. Például szívbetegek körében nagyon elterjedt az a nézet, hogy minden nap kell vörösbort fogyasztani rezveratrol (antioxidáns) tartalma miatt, nem gondolom, hogy ez jót tesz a szívnek amellett, hogy a beteg reggel, délben, este szalonnát fogyaszt. Van olyan ismerősöd, aki azzal a kifogással eszik minden nap egy tábla ét csokit, hogy tele van antioxidánssal? Nekem van. Úgy gondolom, hogy semmi értelme előtérbe helyezned egy-egy az ételt, italt, abban az esetben, ha a változatos egészséges táplálkozásodba építed be ezeket mértékkel, akkor annak jótékony hatása van egészségedre.
Lássuk, milyen antioxidáns tartalmú alapanyagok közül válogathatsz, hogy részévé válhasson kiegyensúlyozott táplálkozásodnak:
- Béta karotin: Sárga és narancssárga, piros gyümölcsökben, sötétzöld leveles zöldségekben található. Segíthet egyes daganatos megbetegedések megelőzésében és csökkentheti a makula degeneráció kialakulásának esélyét.
- E vitamin: Megtalálható növényi olajokban, a gabonaipari termékekben, olajos magvakban. Mint antioxidáns segít megvédeni a sejtjeink épségét, így csökkentheti a daganatos megbetegedések előfordulását.
- C-vitamin: Paprikában, apró magvas gyümölcsökben (eper, szeder, áfonya, málna, ribizli), brokkoliban, citrusfélékben, paradicsomban, burgonyában található. A legközismertebb antioxidáns, amely széles spektrumú előnyökkel járhat szervezetünk számára ilyen például a fertőzések elleni védelem, a sejtek védelme, segít a kollagén termelődésében, a folsav és a vas felszívódásában.
- Lutein: Zöld leveles zöldségekben, kukoricában, sárgarépában, sütőtökben található. Segíthet megelőzni a szürke hályog és a makula degeneráció kialakulását.
- Likopin: Piros húsú gyümölcsökben és zöldségekben található, mint a paradicsom és a görögdinnye. Segíthet a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében.
- Szelén: Megtalálható a halakban és tengergyümölcsiben, a sovány húsokban, teljes kiőrlésű kenyerekben. A daganatos megbetegedések megelőzésében segíthet.
Magas ORAC értékű alapanyagok: vörös szőlőmag, vörös áfonya, goji bogyó, fekete áfonya, csipkebogyó, aszalt szilva, gránátalma, kakaó, mazsola, vörösbor, brokkoli, fokhagyma, gyömbér, szegfűszeg, oregano, rozmaring, eper, málna, szeder.
Ezeket a zöldségeket, gyümölcsöket építsd be a táplálkozásodba és szervezeted mindenképpen meghálálja.
Related posts
Csík Orsolya dietetikus – tanácsadás
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán végeztem mint dietetikus, táplálkozási tanácsadó. Három évig éltem az Egyesült Királyságban és dolgoztam a Kingston kórházban mint gyermek dietetikus. Tovább…
Telefonszám: +36 30/6041-076